niedziela, 28 stycznia 2024

Ser & spółka

Cześć...

Ser jaki jest każdy widzi, ale czy wszyscy wiedzą z jakiego mleka on pochodzi, jak łączyć smaki? Ile jest gatunków sera żeby opowiedzieć, to będzie temat galaktyka. Skupimy się na tych najbardziej znanych, lubianych..
BRIE... 
 ser kremowy podpuszczkowy z krowiego mleka o pieczarkowo ziemistym zapachu z delikatną skórką. Wino pasujące do tego sera to Pinot Noir czerwone. Co można z niego zrobić? Ser zapiec w piekarniku aż się rozpuści wewnątrz, następnie udekorować go truskawkami znużonymi w miodzie i posypać orzechami.

CHEDDAR... 
pochodzi z Anglii, jest typem sera twardego podpuszczkowego z krowiego mleka. Zawiera ok 25 % tłuszczu i ma barwę pomarańczową. Wino do Cheddara to Cabernet Sauvignon, białe Sauternes, albo czerwone Porto. Co można zrobić? Idealny się wydaje jabłecznik. Klasyczny jabłecznik z dodatkiem sera wykończony orzechami włoskimi.
GOUDA... 
Rodzaj sera z krowiego mleka, podpuszczkowego dojrzewającego półtwardego. Najlepsza Gouda dojrzewa 6 tygodni  i cechuje się doskonałym zapachem. Delikatna w smaku, chociaż jego intensywność zależy od wieku sera. Polecane wino to Pinot Noir, Pinot Gris, Sauvignon Blance. Jak łączyć Goudę? Morele pozbawić pestek, w ich miejsce zetrzeć ser, dodać odrobinę tymianku kropelkę miodu i zapiec w piekarniku na koniec dodać tłuczone migdały.
COMTE.. 
Ser krowi produkcji francuskiej, półtwardy. Ten ser charakteryzuje kilka rodzajów zależnych od czasu i miejsca leżakowania. Jeden z najlepiej rozpoznawalnych serów Francji. Wino idące w parze to białe Petit Chablis, białe alzackie Pinot Blance. Dodając COMTE do sera twarogowego otrzymamy pyszny, wytrawny sernik, który w połączeniu z wiśniami i orzechami laskowymi przeniesie nas do krainy świetnych smaków.
BLUE..
Ten ser pochodzi z mleka krowiego, Owczego o lub koziego  z dodatkiem grzyba Penicilinum, dzięki czemu powstaje pleśń niebieska, niebiesko-zielona, lub szara dzięki czemu ma swoisty zapach. Można tu wymienić Roqueforta, Gorgonzolę, Stoltona. Ich ostry i lekko słony smak przyciąga smakoszy z całego świata. Jakie wino? Polecam Sauvignon Blance Visigodo, Rueda. Do sera pleśniowego pasują figi. Rozcinamy figę tak aby nafaszerować ją serem zapiekamy i można posypać orzechami.
GOATS... 
Ser łączony z mleka koziego i Owczego. Zaskakuje idealnie zbilansowanym smakiem. Ma wyraźny smak mleka koziego a mleko Owcze dodaje jemu łagodnosci. Pochodzenie - Holandia. Wino które będzie tu pasować to wytrawne białe Sauvignon Blance. Jako ciekawostka Goats zawiera mało laktozy więc warto o tym pomyśleć. Jak to jeść? A chociażby w formie przystawki, przekąski.. Kawałki sera zajadać z winogronem i orzechami.Łączenia smaków czasem zaskakują, ale to jest właśnie genialna alchemia kuchni. Dobrej zabawy, niech moc smaków będzie z Wami. 
Na dziś to wszystko pozdrawiam wszystkich co lubią łasuchować i tych dbających o linie też. 


niedziela, 21 stycznia 2024

Miodowe kulki mocy...czyli Poezja Smaków

Cześć...

Niby co takiego niezwykłego, jakieś kulki. Hmm.. Sam miód wzmacnia serce, ożywia mózg goi rany, ma właściwości antybakteryjne. Orzechy zawierają magnez, żelazo, selen, witaminę E, są również antyosydantem. Granola jest zestawem orzechów, migdałów, płatków owsianych, prażonych dla poprawy smaku. Pestki dyni są zdrowiem samym w sobie, żurawina owoce goi... Co więcej moc sama w sobie.
Na patelni rozgrzewamy łyżkę masła na to wpadają 3 do 4 łyżek dobrego miodu... Wszystko zależy od suchego wsadu. Gdy wszystko się rozpuści i połączy wsypujemy nasze dodatki. Pokrojone drobno orzechy, migdały, płatki owsiane albo granolę, pestki dyni, żurawinę, kokos, sezam w proporcjach dowolnych 😀dla większej kwasowości i przełamania słodyczy użyłem zagęszczony Sok z granatu. Wszystko razem chwilę potrzymać na gazie niech się razem połączy jak Janek i Marusia Smak podkręci cynamon. Zdjąć z gazu.. Odczekać chwilę i formować kulki. Wstawić do lodówki niech się dobrze ściągnie. Zajadac że smakiem. Jest to dobra forma przemycnia minerałów i witanin dla naszych małych niejadków.
Na dziś to wszystko pozdrawiam wszystkich co lubią łasuchować i tych dbających o linie też. 

wtorek, 16 stycznia 2024

Wiejski garnek..

Cześć..


Za oknem śnieg no w końcu zima, a co za tym idzie potrzeba większej ilości kalorii dla nas, aby jakoś przetrwać. Pomysłów na obiad wiele, ale czasem potrzeba zrobić coś na dwa dni, a najlepiej w jednym garze.. Smaki będą głębsze i mniej do zmywania. Wybór padł na wiejski garnek. Proste w wykonaniu i niezbyt drogie, ale od początku..
Na dno naszego garnka nalewamy odrobinę oliwy, po rozgrzaniu dodać pokrojony w kostkę surowy wędzony boczek ok 40 dkg jak się zacznie rumienić a zapach przyciągnie głodomorów wsypujemy pokrojoną w miarę drobno cebulę, dużą cebulę oraz por jakieś 20 cm pokrojone na pół wzdłuż i później na półksiężyce. Dusić razem aż cebulka się zeszkli, a powstały aromat przyciągnie sąsiada z przeciwnej strony domu. Podkręcamy zabawę i tu wkracza pokrojona w kostkę jak na gulasz karkówka ok 50 dkg, pokrojony biust indyczy ok 50 dkg. Obsmażyć, zamknąć pory... Następnie wpada Sól, pieprz, wędzona papryka, majeranek, czosnek. Zalać bulionem ponad mięso 2 cm i gotujemy godzinę. Po tym czasie gdy powstanie mocno esencjonalny sos, wkroić 5 do 6 ziemniaków, ok 30 dkg brązowych pieczarek albo boczniaków i 40 dkg fasolki szparagowej zielonej. Wszytko powinno mieć konsystencję mocno skąpanej w sosie potrawy. Sprawdzić, jak trzeba doprawić. Całość "rozwala" system. Sam aromat sprawia że ślinianki nam wariują, nie wspomnę już o smaku. Wyobraźnia szaleje, przypominają się pikniki. Pyszne, syte, proste... W kuchennej alchemii świetną zabawą jest łączenie smaków. Pozdrawiam.
Pozdrawiam wszystkich co lubią łasuchować i tych dbających o linie też 

niedziela, 7 stycznia 2024

Gruszka w koszulce

 Cześć..


Święta minęły hucznie Nowy Rok nadszedł czas odpoczynku od jedzenia dla naszych zmęczonych żołądków ,czas na coś lżejszego ,czas na owocki. Gruszka w koszulce ? No właśnie w koszulce , ale mało tego idziemy w małą rozpustę 😁 ech niech się dzieje . I tak ...bierzemy 4 gruszki deserowe ( u mnie Rocha ponieważ je uwielbiam ) odcinamy dolną część tak gdzie kwiatek się zmienił w owoc. Wydrążyć środek około 2 - 3 cm w zależności od wielkości gruszki. Oczywiście prędzej gruszkę obrać. Do powstałej dziupli nakładamy " Farszyk " powstały z orzechów. Na 1 gruszkę trzeba przyjąć łyżkę stołową orzechów włoskich ( wytrwali  mogą sparzyć i obrać z błonki ) ja robę wersja dla leniwców czyli jak leci .Orzechy zmolestować wałkiem, tłuczkiem na kawałki wielkości czarnego pieprzu . Na patelnie dajemy łyżkę masła, łyżkę miodu i na koniec nasze potłuczone orzechy i troszkę cynamonu- karmelizować ... I tak przygotowane gruszki ubieramy  w koszulki czyli owijamy w ciasto francuskie 😁 kwadratem ciasta zamykamy dolną część a pozostałe zawijańce dookoła owocu to już Wasza wena twórcza. Gotowe można polać syropem klonowym, miodem , posypać czekoladą albo dodać bitą śmietanę . Domowi barbarzyńcy kulinarni podchodzili sceptycznie do tego deseru , ale kiedy zapach cynamonu i francuskiego ciasta i masła rozszedł się po domu , pytaniom długo jeszcze nie było końca . Pierwszy raz w życiu widziałem ludzi z żaroodpornym przełykiem- gruchy poszły na gorąco .Piec 190 stopni czas pieczenia około 35 minut. Nowy  fajny smak wart odkrycia . Niech moc smaków będzie z Wami.


Na dziś to wszystko pozdrawiam wszystkich co lubią łasuchować  i tych dbających o linię też